Forum społeczności Hufca ZHP w Jaworze Strona Główna

Dyżur konsultacyjny 26.03.2008 r. akcje zarobkowe

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum społeczności Hufca ZHP w Jaworze Strona Główna -> Zespół Kadry Kształcącej
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jackers




Dołączył: 07 Lis 2007
Posty: 87
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:29, 26 Mar 2008    Temat postu: Dyżur konsultacyjny 26.03.2008 r. akcje zarobkowe

Witam na kolejnym dyżurze konsultacyjnym. Niestety nasze szkolenie w Wielki Czwartek nie doszło do skutku, gdyż było więcej szkolących od szkolonych. Rozumiem przedświąteczną gorączkę, ale można też pewne rzeczy pogodzić.

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez jackers dnia Śro 19:27, 02 Kwi 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
jackers




Dołączył: 07 Lis 2007
Posty: 87
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:30, 26 Mar 2008    Temat postu:

Co niestety zauważyłem podczas pobytu w Jaworze, że część drużyn traktuje wielce komercyjnie swoją służbę. Przy Bożym Grobie nas nie widać, ale w marketach – owszem. Rozumiem, że pieniążki TEŻ są potrzebne, ale zaznaczam – TEŻ. Nie może być tak, że harcerze kojarzeni są wyłącznie z komerą. Na zbiórce przeprowadzonej przez CZARNEGO dotyczącą TRIDUUM było razem ze mną osiem osób. W marketach zdecydowanie więcej. Poddaję to pod rozwagę Komendzie, a zarazem jako że lubuję się w dokumentach, przedstawiam wybór przepisów dotyczących zbiórek publicznych. Mam nieodparte wrażenie, że wiele z nich organizowanych jest nie do końca zgodnie z prawem.

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez jackers dnia Śro 20:31, 26 Mar 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
jackers




Dołączył: 07 Lis 2007
Posty: 87
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:32, 26 Mar 2008    Temat postu:

Przytaczam tylko potrzebne nam przepisy:
Pozwolenie
Przeprowadzenie zbiórki publicznej wymaga uzyskania pozwolenia. W zależności od obszaru na jakim przeprowadzana jest zbiórka, pozwolenie wydawane jest przez wójta (gmina), burmistrza, lub prezydenta miasta, starostę (powiat) […]Pozwolenie nie jest potrzebne w następujących sytuacjach:
1. zbieranie ofiar na cele religijne, kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, naukową, oświatową, wychowawczą oraz utrzymanie duchownych i członków zakonów, jeżeli odbywa się w obrębie terenów kościelnych, kaplic oraz w miejscach i okolicznościach zwyczajowo przyjętych w danej okolicy i w sposób tradycyjnie ustalony;
2. zbiórki wśród młodzieży szkolnej w lokalach szkolnych, odbywające się na podstawie pozwolenia władz szkolnych;
3. zbiórki przeprowadzane poprzez loterię pieniężną lub fantową, jeżeli zbiórki te nie są przeprowadzane w miejscach publicznych;
4. zbiórki przeprowadzane w lokalach prywatnych wśród osób znanych osobiście przeprowadzającemu zbiórkę;
5. zbiórki koleżeńskie w lokalach urzędów publicznych na cele godne poparcia.


Zbiórki te odbywają się na podstawie pozwolenia przełożonego urzędu.


Na pozwoleniu powinien być określony czas, w którym zbiórka ma być przeprowadzona. Mogą tam także być określone warunki co do przeprowadzenia zbiórki.
O pozwolenie na zbiórkę publiczną mogą się ubiegać:
• stowarzyszenia i organizacje, które posiadają osobowość prawną,
• komitety, organizowane dla realizacji określonego celu. W polskim prawie nie ma przepisów określających czym jest komitet i jak się go tworzy. Jednakże MSWiA wymaga, aby komitet liczył co najmniej 6 osób, jeżeli zebrane środki mają być wydatkowane na terenie kraju, a co najmniej 10 osób, jeżeli - za granicą. Wymogi te mogą być nieco inne jeżeli pozwolenie wydaje inny organ. Ponadto członkowie komitetu powinni uchwalić akt organizacyjny (podpisany przez członków komitetu), zawierający zasady funkcjonowania komitetu.
Cel zbiórki:
Pozwolenie może być udzielone, gdy:
• cel zbiórki nie jest przeciwny prawu lub,
• cel zbiórki jest godny poparcia z punktu widzenia interesu publicznego,

Ustawa zabrania przeprowadzania zbiórki w interesie osobistym.
Niedopuszczalne są wszelkie zbiórki organizowane w celu osiągnięcia zysku.
Identyfikacja zbierającego:
Zbiórkę przeprowadzać może:
• członek instytucji, która uzyskała pozwolenie,
• osoba zaproszona imiennie przez instytucję posiadającą pozwolenie.


[size=9]Zbiórki publiczne mogą być przeprowadzane jedynie przez:
- członków tej instytucji, która otrzymała pozwolenie oraz osoby przez instytucje imiennie zaproszone, mogą nimi być:
• małoletni powyżej 16 roku życia;
• inni małoletni, jeżeli przeprowadzają zbiórkę na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r.( Dz.U.2003r. Nr 96 poz.873 z późn. zm.), pod nadzorem osób pełnoletnich odrębnie upoważnionych do tego przez tę organizację (wolontariusze to osoby które ochoczo i bez wynagrodzenia wykonują świadczenia na zasadach określonych w przywołanej ustawie);
[/size]

Każda osoba przeprowadzająca zbiórkę powinna posiadać:
1. dowód pozwalający na stwierdzenie jej tożsamości,
2. legitymację wystawioną przez instytucję organizującą zbiórkę, która upoważnia tę osobę do przeprowadzenia zbiórki.
Legitymacja powinna zawierać:
1. numer kolejny,
2. nazwę instytucji,
3. cel zbiórki,
4. nazwę organu, który udzielił pozwolenia,
5. numer i datę pozwolenia,
6. imię, nazwisko i adres osoby upoważnionej do przeprowadzenia zbiórki,
7. określenie terminu i miejsca, w których dana osoba może zbiórkę przeprowadzać, stwierdzone podpisami dwóch osób uprawnionych do występowania w imieniu instytucji, organizującej zbiórkę,
8. pieczęć instytucji,
9. potwierdzenie zgodności z dowodem tożsamości przez władze administracji ogólnej na szczeblu powiatu.
Sposoby przeprowadzania zbiórek:
• zbieranie pieniędzy do zamkniętych puszek, skrzynek lub worków.
• sprzedaż przedmiotów jakiegokolwiek rodzaju po ściśle określonych cenach (cegiełki, itp.). Na takich przedmiotach musi być wyraźnie podana nazwa instytucji, która urządza zbiórkę, oraz jego cena . Napisy powinny wyróżniać przedmioty spośród innych znajdujących się w obrocie tak, aby ich podrobienie było niemożliwe.
• wpłacanie pieniędzy na konto instytucji organizującej zbiórkę.
• w naturze (np. ubrania, żywność), pod warunkiem, że wszystkie zebrane przedmioty będą mogły być w tej postaci zużyte na cel określony w pozwoleniu. W pozwoleniu powinien być także określony rodzaj przedmiotów, których zbieranie jest dozwolone. Zbiórka w naturze może być przeprowadzana jedynie przez wręczanie darów osobie przeprowadzającej zbiórkę, przy równoczesnym zapisaniu każdego przedmiotu oraz nazwiska ofiarodawcy do oddzielnego kwitariusza i wydaniu z niego pokwitowania ofiarodawcy, podpisanego przez osobę przeprowadzającą zbiórkę.
Wyjątkowo podczas klęsk żywiołowych zbiórka darów w naturze może być przeprowadzona przy równoczesnym zapisaniu każdego z nich oraz nazwiska ofiarodawcy do książki ofiar.
• gdy zbiórka jest organizowana przez zakon lub związek wyznaniowy uznany przez państwo i przeprowadzana przez ich członków, to datki w gotówce mogą być wręczane osobie przeprowadzającej zbiórkę, przy równoczesnym zapisaniu wysokości każdego z nich oraz nazwiska ofiarodawcy do książki ofiar
Szczególny sposób przeprowadzania zbiórki jest wymagany w przypadku zbiórki w lokalu instytucji urządzającej zbiórkę lub w lokalu redakcji lub administracji pisma, jeżeli zbiórka jest przeprowadzana za pośrednictwem pisma. Zbiórka w redakcji radiowej lub telewizyjnej powinna również podlegać poniższym zasadom. (Należy pamiętać, że przepisy dotyczące tej problematyki były tworzone w latach trzydziestych). W tym przypadku pieniądze można wpłacać osobie przeprowadzającej zbiórkę, przy równoczesnym zapisaniu wysokości każdej ofiary oraz nazwiska ofiarodawcy do specjalnego kwitariusza i wydaniu pokwitowania ofiarodawcy .
Ustawa dopuszcza inny sposób zbierania ofiar w gotówce w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie.
Przedmioty służące do zbiórki:
Puszki , skrzynki lub worki : muszą być tak zbudowane, aby bez otwarcia lub widocznego uszkodzenia było niemożliwe wyjęcie znajdujących się w nich pieniędzy. Przedmioty te muszą być zaopatrzone w nazwę instytucji urządzającej zbiórkę, numer kolejny oraz muszą być zamknięte i opieczętowane przez tę instytucję.
Kwitariusz : na jego okładce powinna być umieszczona nazwa i siedziba instytucji urządzającej zbiórkę, cel zbiórki, numer kolejny kwitariusza, pieczęć tej instytucji oraz podpisy dwóch osób uprawnionych do występowania w imieniu instytucji organizującej zbiórkę.
Kwit : powinien się na nim znajdować jego numer kolejny, nazwa i siedziba instytucji urządzającej zbiórkę oraz cel zbiórki. Kwit powinien być wystawiany w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.
Książki do zapisywania ofiar : powinny być tak oprawione, aby nie można było wyjąć z nich kart bez ich widocznego uszkodzenia. Na pierwszej stronie książki powinna być podana nazwa zakonu lub kongregacji urządzającej zbiórkę, numer kolejny książki oraz ilość stronnic książki. Dane te powinny być stwierdzone pieczęcią oraz podpisem przełożonego zakonu lub kongregacji, który powinien też oparafować książkę. Przed rozpoczęciem zbiórki książka powinna uzyskać urzędową adnotację władz powiatu.
Lista do zapisywania ofiar : to jeden arkusz papieru. Na każdej liście, na pierwszej jej stronie u góry powinna być podana nazwą i siedziba instytucji urządzającej zbiórkę, cel zbiórki, numer kolejny listy, pieczęć instytucji oraz podpisy dwóch osób uprawnionych do występowania w imieniu tej instytucji.
Miejsce przeprowadzania zbiórek:
1. pod gołym niebem.
2. w lokalach publicznych.
3. w lokalach prywatnych.
4. domokrążne przeprowadzanie zbiórki jest dozwolone jedynie w trzech przypadkach:
o gdy zbiórkę przeprowadza zakon lub kongregacja wyznania uznanego przez państwo,
o w wypadkach klęsk żywiołowych,
o gdy organ wydający pozwolenie uzna to za celowe, ze względu na teren, na którym zbiórka ma być przeprowadzona lub specjalny charakter zbiórki.
5. zasadniczo ustawa zabrania zbiórek w urzędach państwowych i samorządowych, w obrębie szkół, oraz na terenach pozostających pod zarządem władz wojskowych. Zbiórki w takich miejscach mogą być przeprowadzane tylko, jeżeli jest to wyraźnie dopuszczone w pozwoleniu.
Ogłoszenie wyników zbiórki:
Wynik zbiórki i sposób zużytkowania zebranych ofiar powinien być ogłoszony w ciągu jednego miesiąca w prasie o zasięgu obejmującym przynajmniej obszar, na którym zbiórka została przeprowadzona.
Ogłoszenie powinno zawierać:
1. nazwę i siedzibę instytucji, która zbiórkę przeprowadziła,
2. nazwę organu, który udzielił pozwolenia oraz datę i numer jego wydania,
3. sumę (ilość i rodzaj) zebranych ofiar,
4. wykaz kosztów przeprowadzenia zbiórki,
5. dokładne przedstawienie podziału czystego dochodu ze zbiórki z wymienieniem celów, na które dochód ten został przeznaczony, oraz sum (ilości i rodzaju ofiar) przekazanych na każdy z nich.
Ogłoszenie powinno nastąpić w polskojęzycznym czasopiśmie w miejscowości, w której instytucja zobowiązana do ogłoszenia ma siedzibę. Jeśli nie jest to możliwe, należy to ogłosić w miejscowości, która jest siedzibą organu wydającego pozwolenie lub organu instancyjnie wyższego.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez jackers dnia Śro 20:35, 26 Mar 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
jackers




Dołączył: 07 Lis 2007
Posty: 87
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:36, 26 Mar 2008    Temat postu:

To tylko mały wyciąg z ustawy. Wyciągnijcie sami wnioski. Pozwolenie i odpowiednie oznaczenie jest niezbędne. Ja sobie nie mogę wyobrazić nawet że pod szyldem ZHP „załatwia się” zbiórkę, a potem prosi o pozwolenie Komendanta z wyraźną sugestią, że i tak taka zbiórka się odbędzie. Zaznaczam, że pozwolenie otrzymuje Hufiec jako terytorialne przedstawicielstwo organizacji posiadającej osobowość prawną i tylko Komenda Hufca może takie pozwolenie dalej przekazać. No chyba że ktoś sobie coś prywatnie zbiera. Ale proszę nie włączać do tego ZHP.
Te kilka słów tylko pod rozwagę Komendzie i druzynom podsyłam.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mirooo01




Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 41
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jawor

PostWysłany: Pon 18:50, 07 Kwi 2008    Temat postu:

Druhu odnioslem wrazenie ze druh sie czepia jesli chodzi o akcje zarobkowa Sad z przykroscia stwierdzam ze 44 JDH bodajze od stycznia starala sie o to zeby komenda hufca zalatwila akcje zarobkowa czy jak druh to nazywa zorgamizowac tylko jakos nikt tego nie zauwazal albo zapominal o tym. Jesli chodzi o pozwolenie od burmistrza rozmawialem z wojtkiem i wojtek mowil ze on tekie pozwolenie mial. Druga sprawa druhu skoro druh ma jakies obiekcje do akcji zarobkowej to moze bylby w stanie sfinansowac zakup 16 mundurow oficjalnego umundurowania to dlaczego druh nier powiedzial ze jest w stanie takie cos sfinalizowac ?????? . Jedna bluza kosztuje 65 zl a u nas w druzynie nie ma bardzo zamoznych ludzi zeby mogli wydac po 65 zl za bluze. Przypominam jeszcze, ze 44 JDH zawsze zalatwiala takie rzeczy Przez komendanta hufca i tego nam druh nie moze zarzucic ze bylo inaczej poniewaz wszystkie pisma w sprawie akcji zarobkowych. Przepraszam za to co napisalem ale mialem takie uczucie ze druh sie czepia

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
jackers




Dołączył: 07 Lis 2007
Posty: 87
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:04, 07 Kwi 2008    Temat postu:

Bardzo dziękuję za głos w dyskusji! Tak jak napisałem uważam, że pieniądze TEŻ są potrzebne i nie negowałem tego w zadnym aspekcie. Szanuję druzynowych którzy dbają o finansowanie umundurowania dla swoich harcerzy. Także rozmawiałem w Wojciechem, który mi wyjasnił motywy i zaznaczam są one jak najbardziej szlachetne. Z całym szacunkiem 44 to nie cały hufiec i są jeszcze INNE srodowiska WCIĄŻ obecne w marketach i raczej JE miałem na mysli. To co robicie w 44 obecnie jest wspaniałe i cenię Was za to. Jeżeli chodzi o pozwolenie to Wojciech mi potwierdził że takowe było, choc nie było ono potrzbne bo wystarczy że ma je Komenda Hufca. Podtrzymuje jednak moje zdanie, że w czasie Świąt bytność harcerzy WYŁĄCZNIE w marketach to jednak nieporozuminie. Mysle że można pewne rzeczy pogodzić i cieszyc zarówno z zarobionych pieniązków, jak i za wspaniałej słuzby harcerskiej. Pozdrawiam Ciebie i Wojciecha i trzymam za Was i Mrowisko kciuki.
Czuwaj!
jg.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez jackers dnia Pon 19:07, 07 Kwi 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mirooo01




Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 41
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jawor

PostWysłany: Pon 22:36, 07 Kwi 2008    Temat postu:

Druhu juz to wszystko rozumie i teraz juz wiem ze to nie chodzilo o nas my bardzo chetnie bysmy poszli wtedy do kosciola gdyby ta prosba o zalatwienie tejze akcji zarobkowej zostala spelniona wczesniej a my tej akcji potrzebowalismy poniewaz jak juz wczesniej pisalem chcemy kupic mundury dla calej druzyny zreszta jeszcze jedna akcje teraz robimy jest to juz zalatwione w KH i Intermarche poniewaz nie starczylo pieniazkow na wszystkie mundury musimy dokupic jeszcze 4 z tad ta kolejna akcja. Druhu ale zapewniam druha ze bedzie to narazie ostatnia akcja zarobkowa no chyba ze w przyszlosci bedziemy potrzebowali przeprowadzic jeszcze akcje ale to pewnie bedzie w dalekiej przyszlosci narazie prawie w 100% osiagnelismy nasz cel a naszym celem bylo umundurowac cala druzyne do Przyrzeczenia Harceskiego tak zeby nie obciazac tymi kosztami rodziw poszczegolnych harcerzy Pozdrawiam Czuwaj

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
j00zef




Dołączył: 06 Lis 2007
Posty: 143
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jawor

PostWysłany: Wto 8:22, 08 Kwi 2008    Temat postu:

Mirek prawo to nie zarzuty tylko jasno sprecyzowane zasady działania. Gdyby wszystko miało być spełnione co jest zawarte w przepisach ( a zbliżanie się do tego ideału to nie kwestia 1 miesiąca) należało by zaprzestać w ogóle akcji. Smile

Dobrze że harcerstwo w Jaworze jest widoczne też podczas zbiórek bo to znaczy że działamy ale źle się będzie działo gdy będzie to utorzsamiane tylko z tym. Was to nie dotyczy w pełnym wymiarze bo jesteście drużyną próbną dopiero na początku drogi harcerskiej. Na każdym etapie życia drużyny inaczej pojmowana jest idea służby. Co jest zupełnie normalnie gdyż inaczej pojmuje to Harcerz z jednorocznym stażem a inaczej stary wyga z ponad 10-cio letnim.

Grunt to dobre podejście do sprawy!

Pozdrawiam!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum społeczności Hufca ZHP w Jaworze Strona Główna -> Zespół Kadry Kształcącej Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin